Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi
Zapraszamy na badania mammograficzne w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie
Badania wykonujemy na najnowocześniejszym aparacie cyfrowym GIOTTO CLASS  3D z tomosyntezą

Dlaczego warto wykonywać badanie mammograficzne?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Czy do takiego badania trzeba się specjalnie przygotować?
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. W przypadku, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje termin badania powinien przypadać kilka dni po okresie, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk - wtedy pacjentka nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas badania.

Jak wygląda badanie mammograficzne?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa tylko kilka sekund.

Gdzie wykonać badanie?
W Pracowni mammograficznej Szpitala Powiatowego przy ulicy Armii Krajowej 2/4 w Pruszkowie w dni powszednie po wcześniejszym zapisie w rejestracji, telefonicznie, bądź osobiście w godzinach: 8:00 - 14:00 -  telefon: 22 758-81-86.

Badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego.

Serdecznie zapraszamy!