Oddział Neonatologiczny

Oddział Neonatologiczny

05-800 Pruszków, ul. Armii Krajowej 2/4
I piętro, lewe skrzydło budynku

(022) 758-60-54 centrala szpitala wew. 276; wew.260.

Kadra

Nad prawidłowym funkcjonowaniem Oddziału Neonatologicznego czuwają:

Ordynator Oddziału  Neonatologicznego.
lek. med.  Maria Mazurska
neonatolog

Pielęgniarka Oddziałowa.
mgr Jolanta Morawska

Nasza kadra neonatologiczna:
 • dr Barbara Nowosielska - pediatra neonatolog
 • dr Anna Gumkowska - pediatra, neonatolog,
 • dr Maria Kamińska - specjalista pediatrii i pulmonologii dziecięcej,
 • dr Jarosław Witecki - specjalista pediatrii,
 • dr Anna Młynarska -  lek. med. pediatra,
 • dr Danuta Lewandowska  -  lek. med. pediatra,
 • lek.med Grażyna Małecka–Lech - lek. med. pediatra,
 • lek.med Natalia Jacyna - lek. med w trakcie specjalizacji z neonatologii.
Dysponujemy 14 łóżkami:
 • 2 sale 4 osobowe (2 x 4os),
 • 2 sale 2 osobowe (2 x 2os),
 • 1 dwuosobowa sala po cięciach cesarskich (1 x 2 os.).

Na oddziale mamy dwie jednoosobowe sale porodowe (2 x 1 os).
Przyjmujemy noworodki urodzone  powyżej 35 tygodnia ciąży.

Nasz Oddział Neonatologiczny posiada I stopień referencyjności i pracuje w systemie „rooming in” (pobyt mamy z dzieckiem).

Pobyt w systemie „mama z dzieckiem” jest podyktowany pragnieniem matek aby ostatnie momenty oczekiwania na potomstwo oraz pierwsze niepowtarzalne chwile kontaktu z nowonarodzonym dzieckiem spędzać w przyjaznej, ciepłej i życzliwej atmosferze.

Korzyść odniesiona z naturalnego rozwiązania, w domowym otoczeniu z bliską osobą, to także uniknięcie narażenia mamy i dziecka na stres. Jednak zawsze istnieje wątpliwość czy ciąża na pewno zakończy się fizjologicznym porodem, wobec tego musimy być przygotowani do udzielenia pełnej, specjalistycznej pomocy neonatologicznej.

Zdecydowana większość noworodków rodzi się zdrowa. Mama przebywa razem z dzieckiem od momentu urodzenia i przez cały czas pobytu w szpitalu (w zależności od potrzeb dziecka i matki).  Noworodka po urodzeniu układamy na brzuchu u mamy na ok. 2 godziny  - w ten sposób odbywają swój pierwszy kontakt „skóra do skóry” nazywany „kangurowaniem”. Przed przeniesieniem matki na salę Oddziału Położniczego,  dziecko zostaje zważone, zmierzone i dokładnie zbadane przez lekarza na stanowisku noworodkowym na sali porodowej. Badanie odbywa się w pobliżu i obecności  rodziców.

Porady laktacyjne prowadzone w oddziale przez personel pielęgniarski i lekarski.
Procedury wykonywane w oddziale u każdego dziecka to:
 • Podanie witaminy K   -  domięśniowo, profilaktyka krwawień z powodu niedoboru witaminy K.
 • Szczepienie profilaktyczne obowiązkowe WZWB -  domięśniowo.
 • Szczepienie profilaktyczne obowiązkowe przeciwko gruźlicy BCG – śródskórnie.
 • Testy przesiewowe (skriningowe) w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz wrodzonej niedoczynności tarczycy są wykonywane po ukończeniu 48 godziny życia noworodka – pobranie krwi.
 • Przesiewowe badanie słuchu jest przeprowadzane u każdego noworodka – za pomocą  sprzętu zakupionego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W sytuacji kiedy noworodek prezentuje niepokojące objawy,  ilość interwencji wzrasta. W celu wykonania badań laboratoryjnych (morfologia krwi, poziom bilirubiny, wykładniki stanu zapalnego) u noworodka pobieramy krew. Sytuacja nie raz wymaga założenia obwodowego dostępu żylnego, przetoczenia płynów, podawania leków, stosowania terapii oddechowej (respirator, CPAP, inkubator).

Posiadamy specjalistyczny sprzęt medyczny dla noworodków: inkubatory, inkubator transportowy, lampy do fototerapii, kardiomonitory, bilirubinometr, glukometry, stanowiska do resuscytacji noworodków, aparaty wspomagania oddechowego: respirator i aparat Infant Flow (CPAP).

Większość sprzętu otrzymaliśmy od Fundacji WOŚP.

Ostatni nasz nabytek - aparat USG z głowicami specjalistycznymi umożliwiającymi wykonanie badań ultrasonograficznych u noworodków (mózgowia, jamy brzusznej, z możliwością  oceny przepływu krwi  w naczyniach w opcji Dopplera). Zakup aparatu USG w grudniu 2015 roku został sfinansowany przez Starostwo Powiatu Pruszkowskiego.

Posiadamy nowy sprzęt monitorujący życiowe funkcje noworodka (3 pulsoksymetry) – zakup Fundacji Pomocy i Rozwoju Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Noworodkowego Szpitala Miejskiego w Pruszkowie w lutym 2016 roku.

W sytuacji gdy wymagane są bardziej zaawansowane technologie w diagnostyce  i leczeniu, lub wskazana  opieka medyczna  na oddziale intensywnej terapii, noworodki niewydolne oddechowo,  z wrodzonymi wadami, ze skrajnym wcześniactwem (26-33 tygodni ciąży)  przekazujemy do ośrodków o wyższym III stopniu referencyjnosci.

Zakładamy, że pobyt w szpitalu nie powinien trwać dłużej niż 72 godziny. Jednak w pewnych sytuacjach może ulec wydłużeniu (przyczyny patrz w Poradniku Neonatologicznym).

Zapraszamy serdecznie do porodu w naszym  Oddziale Położniczym  Szpitala Powiatowego w Pruszkowie  „Na Wrzesinie” mieszkanki Pruszkowa, Piastowa, Ożarowa Mazowieckiego, Żyrardowa, okolicznych miejscowości oraz Warszawy – dzielnicy:  Ursus, Włochy, Bemowo a nawet bliskiej do nas Ochoty… postaramy się spełnić wszystkie Wasze oczekiwania.

© 2017 SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W PRUSZKOWIE.

 SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W PRUSZKOWIE