Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

 

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego,
  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • spełniasz kryterium wiekowe:
  1. 50-65 lat,
  2. 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

·         przejdziesz badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut

·         nie odczujesz dyskomfortu – badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych,

·         będziesz miał pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm

·         pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany,

·       otrzymasz wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.

WAŻNE!

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego należy zastosować się do zaleceń przed badaniem. Pacjenci otrzymują bezpłatnie leki do przygotowania się do badania po zakwalifikowaniu się do programu.

 

 

Nie obawiaj się kolonoskopii. Badanie można wykonać w znieczuleniu

W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym  (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub dożylnym znieczuleniu ogólnym. (Kwalifikacje do znieczulenia ogólnego podczas badania są organizowane przez SPZZOZ w Pruszkowie w Poradni Anestezjologicznej).

Program jest bezpłatny. Nie potrzeba skierowania

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i wypełni ankietę kwalifikacji.

W Pracowni Badań Endoskopowych SPZZOZ w Pruszkowie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi ankietę kwalifikacyjną, ustali wskazania do wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Po weryfikacji ankiety ustalany jest termin badania. Pacjent otrzymuje także lek do przygotowania się do badania a także szczegółowe instrukcje dot. przygotowania.

 

ZAPISY na Badania Przesiewowe  w SPZZOZ w Pruszkowie

Telefonicznie u Koordynatora Programu Badań Przesiewowych: 

572-664-577 (rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 - 14:30)

Osobiście:

Rejestracja Pracowni Badań Endoskopowych
(budynek główny szpitala, poziom -1),
ul. Armii Krajowej 2/4, 05-800 Pruszków© 2024 SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W PRUSZKOWIE.

 SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W PRUSZKOWIE


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady  (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) SPZZOZ w Pruszkowie informuje, że:

 

1.      Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie, ul. Armii Krajowej 2/4, 05-800 Pruszków, który reprezentuje Dyrektor.

2.      W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3.      Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań SPZZOZ w Pruszkowie, zwłaszcza świadczenia usług medycznych, na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady  (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.

4.      Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych  na podstawie przepisów prawa.

5.      Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.

6.      Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie  z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.

7.      Posiada Pani/Pan  prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.

8.      Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.