W SPZZOZ w Pruszkowie stworzyliśmy i wdrożyliśmy Standardy Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem
Standardy ochrony dzieci to zasady, których przyjęcie sprawia, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci – jej personel potrafi zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka i podjąć działania profilaktyczne oraz interwencyjne.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony jest wewnętrznym dokumentem, który porządkuje standardy ochrony dzieci i w kolejnych rozdziałach opisuje, w jaki sposób organizacja będzie je wdrażać, realizować, monitorować i ewaluować. Z drugiej – samo przyjęcie Polityki jest wprowadzeniem standardów.
Zadania systemu ochrony zdrowia w ochronie dzieci przed krzywdzeniem
Szczególna rola pracowników ochrony zdrowia w identyfikacji przemocy wobec dzieci i zapewnieniu
dziecku bezpieczeństwa podkreślana jest przez Światową Organizację Zdrowia. Z uwagi na to, jak powszechnym zjawiskiem jest przemoc wobec dzieci, wysoce prawdopodobne wydaje się to, że każda osoba udzielająca dzieciom świadczeń zdrowotnych styka się w swojej codziennej praktyce z dziećmi i młodzieżą doświadczającymi krzywdzenia, nawet jeśli zgłosiły się one do placówki medycznej z innym problemem. Pracownicy medyczni odgrywają zatem kluczową rolę w zapewnianiu wsparcia pierwszej linii i mają za zadanie:
- tworzyć bezpieczną, wzbudzającą zaufanie i wspierającą przestrzeń dla dziecka,
- rozpoznawać symptomy przemocy,
- zachowywać wyczucie przy prowadzeniu wywiadu diagnostycznego,
- odpowiadać na potrzeby dziecka w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego, seksualnego i reprodukcyjnego,
- w razie potrzeby inicjować kontakt z innymi służbami, takimi jak policja, pomoc społeczna, inne instytucje zajmujące się ochroną dzieci.
Osoba odpowiedzialna za kwestie związane z ochroną dzieci w SPZZOZ w Pruszkowie:
DOROTA MROZIŃSKA, Kierownik Opieki Pielęgniarskiej Izby Przyjęć Ogólnej
tel.: 572-664-552, mail: dorota.mrozinska@szpitalnawrzesinie.pl