Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną SPZZOZ w Pruszkowie na zdrowie ludzi i na środowisko w 2023roku

1. Działalność jednostki:

Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące do celów medycznych, polegającą na wykonywaniu zdjęć ogólno-diagnostycznych, mammografii i badań z zakresu tomografii komputerowej dla pacjentów leczonych w oddziałach szpitalnych, Izby Przyjęć, Poradni Specjalistycznych i podmiotów zewnętrznych

W jednostce organizacyjnej wykorzystuje się następujące aparaty:

Aparat rtg POLYRAD PREMIUM,Mammograf GIOTTO CLASS,Tomograf komputerowy FUJIFILM FCT Speedia, Aparat rtg z ramieniem C CYBERBLOC FP-S, przyłóżkowy aparat rtg typ TXL-Plus 4-APR, przyłóżkowy aparat Aparat rtg Riwiera.

Decyzja nr DE OHR/00366/2022 wyrażenie zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu badań rentgenodiagnostycznych z dn. 07.03.2022r wydana przez Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

2. Kontrola narażenia personelu:

Na podstawie ustawy Prawo Atomowe, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Jednostka prowadzi systematyczną kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dawkomierzy indywidualnych. Pomiary dawek prowadzi akredytowane laboratorium. Ewidencję i kontrolę dawek prowadzi w jednostce Inspektor Ochrony Radiologicznej/Fizyk medyczny. Personel jest przeszkolony z zakresu bezpiecznego stosowania urządzeń radiologicznych do celów medycznych, jak również w zakresie ochrony radiologicznej co przyczynia się do optymalizacji wykonywanych procedur szczegółowych. Pracownia Rentgenowska, Pracownia Mammograficzna i Pracownia Tomografii komputerowej  wyposażone są w środki ochrony osobistej dla pracowników, pacjentów oraz innych osób biorących udział w realizacji procedur. Urządzenia radiologiczne są poddawane obowiązującym testom podstawowym i specjalistycznym dając gwarancję prawidłowej pracy.

3. Warunki lokalowe i organizacja pracy:

Pracownia Rentgenowska, Mammograficzna i Pracownia Tomografii komputerowej znajdują się na poziomie -1 budynku. Zostały wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Dostosowany projekt osłon stałych wskazuje na właściwe zabezpieczenie ścian, stropów, okien i drzwi gabinetów przed przenikaniem promieniowania jonizującego.

Ekspozycja na promieniowanie jonizujące osób zawodowo narażonych oraz pacjentów jest zgodna z przepisami o dawkach granicznych i poziomach referencyjnych określonych w przepisach. Organizacja pracy jednostki gwarantuje prawidłowe postępowanie w zakresie ochrony radiologicznej pracowników oraz osób z ogółu ludności. Zastosowano odpowiednie działania w celu minimalizowania narażenia w tym ekspozycji niezamierzonych i narażeń przypadkowych (m.in. sygnalizacje świetlne, znaki ostrzegawcze, ograniczony dostęp osób nieuprawnionych). Osłony stałe zabezpieczają osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie Pracowni Rentgenowskiej,Mammograficznej i Pracowni Tomografii komputerowej przed otrzymaniem w ciągu roku dawki skutecznej przekraczającej 0,5 mSv.

Wnioski: Na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionym okresie nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Pracownie nie uwalniają do środowiska substancji promieniotwórczych.

Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe Art. 9 ust. 2 / Dz.U. 2021r.poz. 1941/