Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:

• nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego,
  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • spełniasz kryterium wiekowe:
  1. 50-65 lat,
  2. 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

·         przejdziesz badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut

·         nie odczujesz dyskomfortu – badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych,

·         będziesz miał pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm

·         pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany,

·       otrzymasz wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.

WAŻNE!

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego należy zastosować się do zaleceń przed badaniem. Pacjenci otrzymują bezpłatnie leki do przygotowania się do badania po zakwalifikowaniu się do programu.

Nie obawiaj się kolonoskopii. Badanie można wykonać w znieczuleniu

W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym  (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub dożylnym znieczuleniu ogólnym. (Kwalifikacje do znieczulenia ogólnego podczas badania są organizowane przez SPZZOZ w Pruszkowie w Poradni Anestezjologicznej).

Program jest bezpłatny. Nie potrzeba skierowania

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i wypełni ankietę kwalifikacji.

W Pracowni Badań Endoskopowych SPZZOZ w Pruszkowie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi ankietę kwalifikacyjną, ustali wskazania do wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Po weryfikacji ankiety ustalany jest termin badania. Pacjent otrzymuje także lek do przygotowania się do badania a także szczegółowe instrukcje dot. przygotowania.

ZAPISY na Badania Przesiewowe  w SPZZOZ w Pruszkowie

Telefonicznie u Koordynatora Programu Badań Przesiewowych:

572-664-577 (rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 - 14:30)

Osobiście:

Rejestracja Pracowni Badań Endoskopowych
(budynek główny szpitala, poziom -1),
ul. Armii Krajowej 2/4, 05-800 Pruszków

Zbyt późno wykryty rak piersi zabija. Powinnaś co dwa lata badać swoje piersi.

Skorzystaj z bezpłatnego programu NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Od 1 listopada 2023 r. możesz skorzystać z bezpłatnej mammografii bez żadnego skierowania, jeśli:

- jesteś w wieku 45-74 lata
 - nie miałaś wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach NFZ.
    Uwaga! Dotyczy kobiet, które nie miały wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej piersi.

przygotowanie do badania:

- Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga od Ciebie żadnych przygotowań!
- Zabierz ze sobą tylko dowód osobisty. Nie potrzebujesz też skierowania na badanie.

Zapisy:

W dni powszednie telefonicznie lub osobiście w godzinach: 8:00 - 18:00 -  telefon:  572-664-504

Pracownia Mammograficzna - Szpital Powiatowy  (wejście główne, poziom -1)

ul. Armii Krajowej 2/4, 05-800 Pruszków

W ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej SPZZOZ w Pruszkowie ul. Drzymały 19/21

02.10. 2023 roku

otwarta została poradnia

NEUROLOGII DZIECIĘCEJ

Porad udziela

Dr hab.n. med. Jolanta Strzelecka

pediatra

specjalista neurologii dziecięcej